SIK SORULAN SORULAR

Özel eğitime ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz çocuklarınız için gereken destek, yönlendirme, bilgilendirme ve doğru kurumu bulabilmeniz adına, bize ulaşabilirsiniz. Bizlere ulaşabilmek için, web sitemizde bulunan Ücretsiz Talep Oluştur formunu doldurabilir ya da 0 (850) 466 12 08 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

logo dark
RAM’ın açılımı Rehberlik ve Araştırma Merkezi’dir. Rehberlik Araştırma Merkezleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı rehberlik, psikolojik danışmanlık ve özel eğitim konularında ailelere ücretsiz hizmet veren merkezlerdir. RAM’larda Özel eğitim ve Rehberlik olmak üzere iki bölüm vardır. İl ve İlçe Merkezlerinde yer alan RAM’lar, bulundukları bölgelerdeki okullar arası iş birliği ve koordinasyonu sağlamakla yükümlü kurumlardır.
Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde bulunan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu tarafından yapılan eğitsel değerlendirme sonucunda, destek eğitime ihtiyacı olduğu belirlenen özel gereksinimli bireyler için düzenlenen bir rapordur.
Çocuklar için özel gereksinim raporunun kısaltması ÇÖZGER olarak geçmektedir ve yeni yönetmeliğe göre “Sağlık Kurulu Raporları”nın yerine gelmiştir. Artık “Sağlık Kurulu Raporu” değil “ÇÖZGER” verilecektir. Bu raporu alan bireyler Ram raporu çıkarmaya hak kazanacaktır. Ram raporu çıkarabilmek için ÇÖZGER(Sağlık Kurulu) Raporu olmalıdır. Aksi takdirde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin ücretsiz eğitim hizmetinden yararlanabilmeniz için gerekli olan Ram raporunu çıkaramazsınız. 20 Şubat 2019 tarihli 30692 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan Yönetmelik ile Engelli Sağlık Kurulu Rapor süreçleri ve raporun içeriği değişmiştir. Bunun yanı sıra çocukların değerlendirmelerine ve rapor sürecine yeni bir yaklaşım getirmiştir. Bunlara özet olarak göz atmak gerekirse: Çözger ile gelen değişikliklerin en önemlilerinden biri çocuk ve erişkinler için verilecek raporların ayrılmış olmasıdır. Yani 18 yaşından küçük çocuklar bu yönetmelik kapsamındadır.

Ram Randevusu almak için Rehberlik ve Araştırma Merkezine Başvurmanız gerekmektedir. 0 (850) 466 12 08 telefon numarasını arayarak Ram Randevusu, Ram Raporu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ram Randevusu ile Ram Raporu çıkarabilirsiniz. Rehberlik ve Araştırma Merkezleri ram raporu konusunda hizmet vermektedir Ücretsiz Talep Oluştur.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin rehberlik ve araştırma merkezlerine gelmeden internet ortamında randevu almalarını sağlamak amacıyla rehberlik ve araştırma merkezleri randevu sistemi (RAMDEVU) geliştirilmiştir.

Ramdevu almak için Rehberlik ve Araştırma Merkezine Başvurmanız gerekmektedir. 0 (850) 466 12 08 telefon numarasını arayarak Ramdevu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Merkezleri ram raporu konusunda hizmet vermektedir Ücretsiz Talep Oluştur.

Sağlık raporu resmi bir belgedir. Birkaç farklı branştan hekimin imzaladığı, kişinin sağlık durumu konusunda hukuki karşılığı olan, devlet kurumları tarafından kabul edilen bir rapordur. Tüm evraklarınız tamamlandıktan sonra sağlık kurulu tarafından incelenir. Kurulda görevli hekimler tarafından hastanın sağlık durumuyla ilgili ortak kanaat rapor halinde düzenlenir ve imzalanır. İmza süreci kurul toplantısında tamamlanabildiği gibi, toplantıdan sonra hekimlerden tek tek imzaları alınarak da tamamlanabilir. Bu işlem hastanenin kurallarına ve işleyişine göre değişken bir sürede sonuçlanmaktadır. İmzalardan sonra heyet raporu artık hazır hale gelmiştir. Sağlık kurulu biriminden teslim alabilirsiniz.
Özel eğitim her çocuğun bireysel ihtiyacına göre kişiselleştirilmesi gereken bir programdır. Özel eğitim kurumları ve özel eğitim merkezi programları normal sınıf müfredatı gibi standart olmamalıdır. Buradaki en önemli şey çocuğun ilerleme kat etmesi için ihtiyaç duyduğu özel eğitim materyalleri gibi tüm kaynakların sağlanmasıdır.
RAM raporu alabilmek için öncelikli olarak, bireyin tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış bir “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” olması gerekir. Rehberlik Araştırma Merkezinden randevu danışmanlığı almak için bizlere ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bizlere ulaşabilmek için, web sitemizde bulunan Ücretsiz Talep Oluştur formunu doldurabilir ya da 0 (850) 466 12 08 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.
Evet, ücretsiz özel eğitim alabilirsiniz. Milli eğitim bakanlığına bağlı olarak Özel gereksinimli öğrencilerin okullara ücretsiz taşınması, Devlet okullarında eğitim öğretim gören bu çocuklar aynı zamanda devlet tarafından ücretleri karşılanarak Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon merkezlerinden de faydalanmaktadır.
Konuşmayı başlat
WhatsApp ile iletişime geçin.
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Arayın!